Pučki pravobranitelj Jurica Malčić traži jačanje Odjela za unutarnju kontrolu MUP-a, smatrajući da se radi o nezamjenjivom sredstvu u podizanju profesionalnih standarda. Nadalje, smatra da je nužno normirati postupak ispitivanja pritužbi građana kada se oni žale na primjenu policijskih ovlasti. Na to pučki pravobranitelj u svojim godišnjim izvješćima upozorava već godinama, a da je to nužno potrebno ukazuje i prošlotjedni karlovački slučaj policijskog premlaćivanja Alena Ajkića.
Malčić u svom izvješću za prošlu godinu upozorava da u slučajevima kada on zatraži od Odjela za unutarnju kontrolu da ispita neku pritužbu taj Odjel, umjesto da pritužbu ispita, nju dostavlja Ravnateljstvu policije »koje u nekoliko općih rečenica, vrlo kratko i vrlo pristojno, odgovara da je postupanje sukladno Zakonu, ne navodeći što je poduzeto i na čemu se temelji takva ocjena«. Iako je broj pritužbi građana radi prekoračenja policijskih ovlasti prilikom uporabe sredstava prisile lani smanjen (41 pritužba lani, 45 preklani, a 52 2007. godine) pučki pravobranitelj godinama inzistira na uređivanju postupka pritužbi građana policiji.
U ovogodišnjem izvješću pučki pravobranitelj, osjetno više nego prijašnjih godina, upozorava na stanje ekonomski najugroženijih (nezaposleni, zaposleni koji ne primaju plaću, zaposleni s najmanjim primanjima, prisiljeni na rad na crno, umirovljenici s niskim mirovinama) kojih je sve više i uslijed krize i recesije, a kojima »prijete i ovrhe i potpuno osiromašenje«. Malčić upozorava da »treba ozbiljno voditi računa o pragu socijalne izdržljivosti ugroženih kategorija«, a »svakako treba voditi računa o opravdanim prigovorima da se proračunski novac još uvijek troši i neracionalno i neprimjereno socijalnim prilikama«. Pučki pravobranitelj neizravno je upozorio i Vladu zbog takvog ponašanja jer o socijalnoj izdržljivosti valja voditi računa pri donošenju mjera kojima se teret krize raspoređuje na građane i društvene grupe.
Socijalni status odražava se i na jednakost pred zakonom i pravnu sigurnost koja je manja za siromašne i slabe. Naime, neažurnost, dugotrajnost postupaka i neučinkovita kontrola u upravnim i sudskim postupcima pogoduju pristranosti i korupciji, što najviše pogađa siromašne i slabe, a »bogati i moćni ne samo da brže rješavaju stvari nego i pobjeđuju i kad nisu u pravu«. Pučki pravobranitelj upozorava da je neminovna podjela na bogate i siromašne nedopustiva pred državnim i drugim javnopravnim tijelima koja moraju osigurati pravnu jednakost i stvarnu ravnopravnost jer takva podjela siromašne čini građanima drugog reda i pogubna je za društveni moral i koheziju. Da bi se izbjegla takva podjela, potrebno je depolitizirati upravu i pravosuđe, poboljšati im kvalitetu, profesionalnosti i etiku, unaprijediti sustav besplatne pravne pomoći, kao i pravne pomoći koju pružaju odvjetnici.
Izvor: NoviList