Tako ćemo se već za koji mjesec vratiti na razinu iz 2006. godine kada je stopa registrirane nezaposlenosti premašila čak 16 posto.
Oporavak 2011.
Početak oporavka na tržištu rada, procjenjuju stručnjaci, moguć je tek 2011. godine.Iako poslodavci krizu osjećaju već mjesecima, najveći val otkaza dogodio se u drugom dijelu 2009. godine jer su mnogi do posljednjeg trenutka pokušavali izdržati s nešto većim brojem zaposlenih uz smanjivanje plaća svim radnicima. Ode li primjerice u najavljeni stečaj samo trgovački lanac Pevec, na burzi će završiti gotovo 3000 radnika. Utjecaj sezonskog zapošljavanja u turizmu, upozoravaju stručnjaci, iduće godine dodatno će donijeti val otkaza.- Očekujem da će se brojka od 315 do 320 tisuća nezaposlenih probiti u veljači, a cijelu 2010. obilježiti će rast nezaposlenosti. Recesija u gospodarstvu nije se odmah odrazila na domaće tržište rada pa ćemo najveći broj nezaposlenih tek dosegnuti u proljeće 2010. - kaže Zdeslav Šantić, analitičar Splitske banke.Na Hrvatskom zavodu za zapošljavanje nešto su optimističniji pa procjenjuju da će u veljači 2010. nezaposlenost probiti brojku od 300.000.
Vraćanje na posao
Najveći problem biti će vraćanje na tržište rada. Stručnjaci se koriste terminom ‘jobless growth’, koji upozorava na oporavak od recesije koji ne prati i rast zaposlenosti.- Isto očekuje i Hrvatsku, a vrlo je upitna globalna održivost oporavka bez rasta zaposlenosti. Iluzorno je očekivati da će ubrzano restrukturiranje hrvatskog gospodarstva vratiti, primjerice, cijelu tekstilnu industriju. Najvažnije je ne ponoviti pogreške iz prošlosti i osiguravati izlazak s tržišta rada preranim umirovljenjima - upozorava Šantić.
Anketna nezaposlenost 8,9 posto
Hrvatska bilježi velike razlike u stopama anketne i registrirane nezaposlenosti. Naime, registrirana stopa nezaposlenosti mjeri se u broju prijavljenih osoba na Hrvatskom zavodu za zapošljavanje. U listopadu je evidentirano 273.265 nezaposlenih pa je stopa registrirane nezaposlenosti dosegnula 15,5 posto. Anketna nezaposlenost mjeri se prema metodologiji Međunarodne organizacije rada koju koristi Eurostat. Nezaposlenima se smatraju samo osobe koje zadovoljavaju tri kriterija: u referentnom tjednu nisu obavljale nikakav posao, u posljednja četiri tjedna aktivno su tražile posao i ponuđeni posao mogu početi raditi u iduća dva tjedna. Zadnji podaci kažu da je takvih ‘samo’ 157.000 pa je anketna stopa 8,9 posto.
Izvor: jutarnji list