Početna » Socijalna uključenost » Objave za medije » Obavijest o pokretanju projekta
18.08.2009. :: socijalna uključenost

Obavijest o pokretanju projekta

Objava za medije o pokretanju projekta

„Partnerstvo za socijalnu uključenost

http://www.socijalna-ukljucenost.net/

Značajan dio građana Hrvatske u lošem je socijalnom položaju i nema zadovoljavajući pristup javnim dobrima i uslugama, a zbog recesije, povećanja nezaposlenosti i proračunskih problema može se očekivati daljnje pogoršanje socijalne slike.

Niz udruženih organizacija pod vodstvom Instituta za javne financije i uz sufinanciranje Europske komisije pokreće projekt Partnerstvo za socijalnu uključenost  čiji su glavni ciljevi: poboljšanje koordinacije i suradnje u socijalnoj skrbi, unapređenje zapošljivosti, informiranosti o pravima, dostupnosti prava, ublažavanje i sprečavanje prezaduženosti građana te usklađivanje ponude i potražnje i bolje socijalno planiranje posebice na nižim razinama vlasti. Projekt je posebice okrenut i oslanjat će se na novinare koji argumentiranim i kvalitetnim izvještavanjem i sami mogu pridonijeti boljem razumijevanju i ublažavanju socijalne isključenosti. 

Hrvatska uslijed svjetske gospodarske krize, ali i domaćih poteškoća ima značajan broj osoba kojima prijeti nezaposlenost, siromaštvo i socijalna isključenost. Može se očekivati da će zbog potreba štednje u sustavu socijalnog osiguranja i skrbi vezanim uz mirovinsko i zdravstveno osiguranje, zapošljavanje, zaštitu nezaposlenih i socijalnu skrb, te povećanja nezaposlenosti, uslijediti i određeno pogoršanje socijalne slike.

Kako je u borbi protiv socijalne isključenosti, potreban multidisciplinaran pristup želja nam je  zajednički predložiti i provesti niz aktivnosti za ublažavanje socijalne isključenosti. Institut za javne financije (voditelj projekta), Hrvatski zavod za zapošljavanje, Savez samostalnih sindikata Hrvatske,  udruga ZaMirNET,  Forum europskih studenata novinarstva - Hrvatska, udruga Most, udruga za društvenu afirmaciju osoba s duševnim smetnjama SJAJ, Ženska mreža Hrvatske, Društvo tjelesnih invalida te Savez slobodnih sindikata Slovenije i Savez sindikata Austrije pokreću projekt Partnerstvo za socijalnu uključenost, koji će trajati do kraja 2010. godine. U projektu aktivno sudjeluje i Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi. Projekt se provodi uz financijsku pomoć Europske komisije, Opće uprave za zapošljavanje, socijalne poslove i jednake mogućnosti kroz europski program Progress.

Glavni ciljevi projekta
  • 1. Poboljšanje koordinacije i suradnje svih dionika (vodoravne i okomite) u socijalnoj skrbi. U sustavu socijalnog osiguranja i skrbi, česta je nedovoljna koordinacija i suradnja tijela na različitim razinama, nejasna raspodjela nadležnosti i odgovornosti državnih tijela i ustanova, što narušava kvalitetu, pokrivenost i pristup potrebnim dobrima i uslugama. To je možda uzrokovano, nedostatkom suosjećanja i/ili nedovoljnim zanimanjem zajednice i različitih dionika za probleme socijalno isključenih, ranjivih skupina i osoba u nepovoljnom položaju ali i nedovoljnim razumijevanjem ovog problema u cjelini.
  • 2. Unapređenje zapošljivosti kao preduvjeta za poboljšanje socijalne uključenosti. Zapošljivost je najbolja obrana od nezaposlenosti, siromaštva i socijalne isključenosti, a osoba koja se obrazuje, stječe nova znanja i sposobnosti, unapređuje i svoju zapošljivost.
  • 3. Unapređenje informiranosti o pravima i dostupnosti prava u sustavu socijalnog osiguranja i skrbi. Razina informiranosti korisnika o raspoloživim pravima i uslugama značajno se razlikuje. Neke skupine imaju saznanja o postojanju prava, ali često nedostaju detaljnije informacije o tome što se time stvarno dobiva i pruža te kako se ta prava ostvaruju.
  • 4. Ublažavanje i prevencija prezaduženosti građana. Prevelika zaduženost stanovništva jedna je od mogućih odrednica socijalne isključenosti pa je potrebno sprečavati i ublažavati prezaduženost.
  • 5. Usklađivanje ponude i potražnje u sustavu socijalne skrbi kroz socijalno planiranje na nižim razinama vlasti. Neophodno je utvrditi i osnažiti poveznice između pojedinih dijelova socijalne politike te unapređivati javnu svijest o problemima socijalne isključenosti. U okviru projekta, organizirat će se tribine, radionice i okrugli stolovi koji će se održavati kako u Zagrebu tako i u hrvatskim manjim mjestima, a izradit će se i vodiči za građane, npr. o pravima u socijalnoj skrbi, unapređenju zapošljivosti, sprečavanju i ublažavanju prezaduženosti i sl.

Sve informacije i svi proizvodi projekta besplatno će biti dostupni na web stranici projekta www.socijalna-ukljucenost.net.

U projektu nam je posebno značajna pomoć i suradnja novinara i medija. Mi ćemo za novinare organizirati posebne radionice kako bismo olakšali argumentiranije izvještavanje o problemu socijalne isključenosti. Mediji mogu pomoći tako da pridonesu boljem razumijevanju problema socijalne isključenosti u široj javnosti, ali i među sudionicima sustava socijalne skrbi.  Zajednički je cilj što bolja socijalna uključenost.

 

                                                                                 

Kontakt osoba:

Predrag Bejaković                                                                                            

Institut za javne financije (voditelj projekta)

Smičiklasova 21

10000 Zagreb, Hrvatska

 

Tel:+385 1 4886 444

Fax: +385 1 4819 365

Web: www.ijf.hr

Ovaj projekt sufinancira EU        

Delegacija Europske komisije u RH
Trg žrtava fašizma 6
10000 Zagreb
Hrvatska
Tel: +385 1 4896 500
Fax: +385 1 4896 555
http://www.delhrv.ec.europa.eu/       

 

Europska komisija izvršno je tijelo Europske unije.

Europsku uniju čini 27 zemalja članica koje su odlučile postupno povezivati svoja znanja, resurse i sudbine. Zajednički su, tijekom razdoblja proširenja u trajanju od 50 godina, izgradile zonu stabilnosti, demokracije i održivog razvoja, zadržavajući pritom kulturalnu raznolikost, toleranciju i osobne slobode. Europska unija posvećena je dijeljenju svojih postignuća i svojih vrijednosti sa zemljama i narodima izvan svojih granica."